Jednolity Plik kontrolny (JPK)

jpk

Ordynacja podatkowa

Ministerstwo Finansów, na mocy Ordynacji Podatkowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), zobowiązało wszystkie firmy do generowania przez ich systemy zarządzające jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Celem tego rozwiązania jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Dzięki temu czynności związane z kontrolą podatkową będą mniej uciążliwe, a w rezultacie mają przyczynić się do ograniczenia kosztów.

Kogo obowiązuje JPK?

Od stycznia tego roku każda mała, średnia i duża firma będzie mieć obowiązek comiesięcznego przesyłania struktury JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. Co więcej, od stycznia 2018 roku będą to musiały robić także mikroprzedsiębiorstwa.

JPK_VAT to ewidencja sprzedaży i zakupu VAT  wysyłana przez wszystkie strony obrotu gospodarczego. Ma na celu umożliwienie kontroli krzyżowych i wykrycie niezgodności między rejestrami VAT a deklaracją VAT-70. Z kolei pozostałe struktury (księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, operacje magazynowe, podatkowe księgi przychodów i ewidencja przychodów) mają być przedstawiane wyłącznie na żądanie organów podatkowych.

jpk

Jak się przygotować na JPK?

Głównym problemem przy generowaniu plików JPK i innych zmianach podatkowych jest brak możliwości rozwoju obecnego oprogramowania stacji paliw.

Rozwiązaniem jest zakup systemu zgodnego z aktualnymi wymaganiami ministerialnymi i gotowego na dalszy rozwój. Takim systemem jest program S-Ben firmy ALMAR IT.

To nowoczesne oprogramowanie umożliwia:
• generowanie plików JPK,
• obsługę automatyki stacyjnej,
• ewidencję sprzedaży paliw, artykułów i usług,
• prowadzenie magazynu,
• rozliczenia,
• tworzenie raportów,
• integrację z systemami finansowo-księgowymi.